Hogy jutunk el a tetőteraszos New York-i lakásból, ahol egy nő embriókat főz, Bea könyvével kapcsolatos félelmeihez? Bea álmát Tar Ildikó elemzi.
Állati ösztönök
Talán az egyik legsikeresebb program a Palya-udvarban minden nap déltől az egy órán át tartó közös éneklés, daltanítás Bea vezetésével.
Mióta tanítasz?
A Bartók Táncegyüttessel kezdődött az egész, 15 éves voltam, táncot és éneket tanítottam.
15 évesen?!
A táncegyüttes vezetőjének, Teszáry Mikinek módszere volt, hogy a fiatalokat a tanításba is nagyon hamar bedobta, talán azzal a filozófiával, hogy ha át kell adni valamit, azt át is kell gondolni. Ebbe nőttem bele, így mindig természetes volt.
Látszólag nagyon könnyedén megy ez Neked, valóban ilyen egyszerű föladat?
Melós dolog, sokat kell belerakni. Először is egy ilyen kapolcsi, rengeteg énekléssel járó időszak alatt eleve kihívás az, hogy felkeljek. Aztán ez valahol egy fellépés, emberek elé lépés. Energiákat kell belerakni, készülni kell rá. Aztán ott a helyszínen megérezni, hogy melyik dal illik a hangulathoz, a közösséghez, akik közt hároméves és nyolcvanéves is van. Majd megérezni magamat - ma például még álmos voltam és fáradt volt a hangom, így mondókákat is raktam be.
Mik az eszközeid arra, hogy bevond a közönséget?
Leginkább képekkel dolgozom. A bolgár dalnál elmondtam, hogy ez egy hegyi zene, aminek át kellett hallatszania a másik hegyre. Vagy hogy mikor azt énekled, hogy „Gyere vissza, hadd legyen, csak gyermekünk ne legyen”, akkor ne a hangokra gondolj, hanem arra, hogy tényleg visszajöjjön az, akinek énekeled. Vagy elmondom azt az egészen egyszerű összefüggést, hogy ha kinyitod a szájad, kijön belőle a hang. És bár nem túl nagy okosság, de ettől tényleg nyílnak a szájak, jönnek a hangok.
Fontos Neked, hogy mindenki bekapcsolódjon?
Régen jobban be akartam vonni az embereket, ebben ma már van elengedés. Nem baj, ha nem énekelnek, az sem baj, ha elmennek a tanítás közben. De azért az fantasztikus, amikor a bolgár kétszólamú dal 80-100 emberrel megtelíti az udvart...
Ha nem baj, hogy nem énekelnek, ha nem baj, hogy elmennek, akkor mi a jó Neked benne, mi számít sikernek, mi motivál?
Hogy egyáltalán van. A bolgár dalnál a hideg rázott, mindenki ősember volt, ordítozott, visszament állati ösztöneihez. Motivál az egymáshoz való kapcsolódással járó öröm. Azért csinálom, hogy ne legyek egyedül.
Palya névvel csajozni
Palya Tamás, Bea bátyja mesél kettőjük kapcsolatáról és arról, hogy hogyan lehet a Palya névvel csajozni.
Beszélő képek IV.
Snétberger Ferenc, Lamm Dávid, Kembe-Sorel Arthur, Váczi Dániel, Szőke Szabolcs, a Magyar Soundpainting Társaság és néző közönségeik.
Szombaton elárverezzük Bea lábát
Fellépőruhák - pl. a Carnegie Hallban viselt -, ajándékba kapott értékes és eszmei értékes tárgyak és Bea lába szombaton délután 4-kor árverés alá kerül a Palya-udvarban.
A befolyó összeget a Tánceánia együttes javára ajánljuk föl, hogy ezzel is segítsük, hogy a fogyatékkal élők, kerekesszékesek átélhessék a mozgás örömét.
Várunk mindenkit erre a különleges eseményre - az alábbi videóból sejthető, hogy lesznek nem kicsit vicces pillanatok is...
Utolsó kommentek